7. ročník MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽNÍ KLAVÍRNÍ PŘEHLÍDKY
PIANOFORTE PER TUTTI

Ve dnech 11. a 12. dubna 2024 proběhl v prostorách ZUŠ Příbor 7. ročník mezinárodní soutěžní klavírní přehlídky Pianoforte per tutti. Přehlídka se těší velkému zájmu mladých klavíristů nejen z celé republiky, ale i ze zahraničí. Naši školu skvěle reprezentovala Tereza Audová, žákyně klavírní třídy Mgr. Marcely Hamrové Hoňkové, jejíž výkon ocenila odborná porota stříbrným pásmem.
Blahopřejeme!

Úspěchy našich žáků v celostátních soutěžích základních uměleckých škol

Pro letošní školní rok jsou v hudebním oboru vyhlášeny celostátní soutěže základních uměleckých škol ve hře na kytaru, na klavír, na smyčcové nástroje a také soutěžní přehlídka pro jazzové soubory a taneční orchestry a soutěžní přehlídka dramatického a výtvarného oboru. Soutěž žáků ZUŠ je koncipována jako čtyřkolová – školní kola, okresní kola, krajská kola a ústřední kolo. Účast v soutěži je pro žáky skvělou příležitostí, jak si porovnat své dovednosti, získat interpretační zkušenosti a sám sebe motivovat k dalšímu studiu. Pro učitele je to pak místo pro potřebnou a užitečnou výměnu zkušeností a inspiraci.

MÁME POSTUP DO ÚSTŘEDNÍHO KOLA!
ŽÁCI A PEDAGOGOVÉ VÝTVARNÉHO OBORU ZAZÁŘILI V KRAJSKÉM KOLE SOUTĚŽNÍ PŘEHLÍDKY ZUŠ

8. a 9. dubna se v Tišnově konala Krajská soutěžní přehlídka výtvarných oborů. Soutěže pořádané UUR se pravidelně opakují v tříletých cyklech. Při rekordní účasti 65 soutěžících učitelů ze 40 škol z celého Jihomoravského kraje byli naši pedagogové výtvarného oboru mimořádně úspěšní. Odborná porota ocenila soutěžní práce z naší ZUŠ takto:
Pedagogické vedení pí uč. Jana Blažková: výtvarná řada Materiál, látka, denimbronzové pásmo.
Pedagogické vedení pí uč. Mgr. Tereza Mikulová: výtvarná řada Grafická kuchyňstříbrné pásmo.
Pedagogické vedení pí uč. Mgr. Lenka Jeřábková: výtvarný projekt Písmozlaté pásmo a postup do ústředního kola. Navíc odborná porota udělila: Zvláštní cenu poroty za vynikající pedagogickou práci Mgr. Lence Jeřábkové.

Porotou vybrané práce budou vystaveny v Jamborově galerii v Tišnově od 16. do 22. dubna 2024. Slavnostní vernisáž se koná 15. dubna 2024 v 17.00 hodin.

OKRESNÍ A KRAJSKÉ KOLO SOUTĚŽE VE HŘE NA SMYČCOVÉ NÁSTROJEKONCERTANTNÍ OBSAZENÍ

Dne 7. a 8. března 2024 se v brněnské ZUŠ Františka Jílka konalo okresní kolo ve hře na smyčcové nástroje. V první kategorii ve hře na housle získala Olivie Křížová ze třídy pí uč. MgA. Antoniny Tyshko 2. místo.
Žákyně pí uč. Dagmar Kuchařové Marcela Danihelová a Anna Musilová se předvedly ve vynikajícím světle. V koncertantním obsazení patřily k tomu nejlepšímu, co bylo možné v okresním kole soutěže vidět a slyšet. Jejich výkon porota ocenila prvním místem a postupem do krajského kola soutěže. V krajském kole, které se uskutečnilo v úterý 9. dubna 2024 v ZUŠ Ořechov Marcela Danihelová a Anna Musilová vybojovaly druhé místo. GRATULUJEME! Velké poděkování za obětavou přípravu patří nejen skvělé pí uč. Dagmar Kuchařové, ale také klavírnímu doprovodu, který v okresním kole obstarala Mgr.art. Pavla Reiffersová, ArtD. a v krajském kole MgA. Adam Závodský.

Okresní kolo celostátní soutěže žáků ZUŠ ve hře na klavír

Ve dnech 27. a 28. února 2024 proběhlo v Základní umělecké škole Jaroslava Kvapila v Brně okresní kolo soutěže žáků ZUŠ ve hře na klavír s atmosférou plnou hudby a tvůrčí inspirace.
Filip Vincze z klavírní třídy pí uč. MgA. Kornélie Valové obsadil ve IV. kategorii 3. místo. Krásné 2. místo vybojoval v 0. kategorii Štěpán Vágner, žák pí uč. BcA. Marie Machulové. Na 2. místě skončila v I. kategorii i Michaela Majtánová, žákyně třídy pí uč. MgA. Evy Houskové. Další 2. místo získala ve III. kategorii Veronika Zelníčková, žákyně pí uč. Mgr. Hany Koňárkové. 2. místo obsadili i Tereza Audová, soutěžící v V. kategorii, a Pavel Pech, který soutěžil v VII. kategorii, oba z klavírní třídy pí uč. Mgr. Marcely Hamrové Hoňkové.
Významným úspěchem je vítězství Elišky Houskové, žákyně pí uč. MgA. Evy Houskové. Svým vystoupením získala uznání nejen poroty, ale i publika. Její výkon v IX. kategorii ocenila porota 1. místem. Eliška obdržela navíc Mimořádnou cenu poroty za interpretaci skladby L. van Beethovena a postup do krajského kola, kde bude dál reprezentovat naši ZUŠ.
Všem pedagogům děkujeme za skvělou přípravu svých žáků. Oceněným žákům blahopřejeme k umístění a děkujeme za reprezentaci naší školy. Přejeme jim mnoho úspěchů na jejich další hudební cestě.

Naši kytaristé byli úspěšní v okresním kole celostátní soutěže

19. a 20. února 2024 se v ZUŠ Universum uskutečnilo okresní kolo soutěže žáků ZUŠ ve hře na kytaru. První cenu a postup do krajského kola vybojoval suverénním výkonem v sólové hře na kytaru Matěj Skála ze třídy pí uč. Mgr. Ireny Běhalové. V tradičně silné brněnské konkurenci jsou úspěchem dvě druhé ceny našich soutěžících: Štěpána Slavíčka ze třídy pí uč. Mgr. Ireny Běhalové a Viktorie Vrbové ze třídy pí uč. Miloslavy Vincourové. V komorní hře získalo třetí cenu kytarové duo, které hrálo ve složení Viktorie Vrbová a Vendula Hrnčárková – pedagogické vedení pí uč. Miloslava Vincourová. Čestná uznání si ze soutěže odvezli Tomáš Libosvár z kytarové třídy p. uč. Bc. Jiřího Hanika a Klára Džingozovová ze třídy pí uč. Mgr. Eleny Petrukové.
Matěji Skálovi gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v krajském kole soutěže. Všem našim mladým kytaristům a jejich pedagogům děkujeme za reprezentaci školy 🙂.