Mladí brněnští symfonikové
– symfonický orchestr ZUŠ města Brna pro orchestr

mbs

Jsou mladí, je jich kolem šedesáti, každý ovládá nějaký hudební nástroj a společně hrají už přes dvacet let. To je orchestr Mladí brněnští symfonikové, hudební těleso tvořené žáky a absolventy základních uměleckých škol města Brna se zázemím v ZUŠ PhDr. Zbyňka Mrkose v Brně na Došlíkově ulici.
Symfonický orchestr ZUŠ města Brna vznikl v roce 1994 z iniciativy ředitelů brněnských ZUŠ, za účelem rozšiřování hudebního obzoru a praktického poznávání hudební literatury v oblasti komorní, ale i symfonické tvorby. Od roku 2003 nese orchestr jméno Mladí brněnští symfonikové. V současné době orchestr podporují tyto Základní umělecké školy města Brna: ZUŠ Jaroslava Kvapila, ZUŠ Františka Jílka, ZUŠ Charbulova 84, ZUŠ se zaměřením na církevní hudbu Smetanova 14, ZUŠ Smetanova 8, ZUŠ PhDr. Zbyňka Mrkose, ZUŠ Antonína Doležala, ZUŠ Vítězslavy Kaprálové, ZUŠ Veveří 133 a ZUŠ Slunná 11, ZUŠ Pavla Křížkovského.

Zvukové záznamy z posledních koncertů MBS najdete zde

Koncertní sezóna MBS 2017/2018

V letošním roce chystá orchestr mimo jiné (viz. řada dalších aktivit uvedených v přehledu koncertů) nastudování Novosvětské symfonie, kterou zahraje hned několikrát. Na svém tradičním koncertě 9. května v Besedním domě, na zahájení Mozartových dětí 29. května, s americkým orchestrem Sacramento Youth orchestra 21. června v Konventu Milosrdných bratří a na festivalu v Itálii.

Přehled koncertů MBS 2017/2018

16. prosinec (sobota) 17:00 hodin | Kostel Narození Panny Marie, Vranov u Brna
Vánoční koncert Mladých brněnských symfoniků – orchestru Sdružení ZUŠ města Brna pro symfonický orchestr se sídlem v ZUŠ PhDr. Zbyňka Mrkose

18. prosinec (pondělí) 19:00 hodin | Kostel Nejsvětějšího srdce Páně, Brno-Husovice

30. leden (úterý) 19:00 hodin | Koncertní sál Konventu Milosrdných bratří, Vídeňská 7, Brno
FESTIVALOVÝ KONCERT v rámci Národního festivalu neprofesionálních komorních
a symfonických těles 2018, na koncertu vystoupí Mladí brněnští symfonikové

13. duben (pátek) 19:00 hodin | Besední dům, Komenského nám. 8, Brno
KONCERT SÓLISTŮ žáků ZUŠ města Brna s Mladými brněnskými symfoniky
– orchestrem Sdružení ZUŠ města Brna pro symfonický orchestr se sídlem v ZUŠ PhDr. Zbyňka Mrkose

9. květen (středa) | Besední dům, Komenského nám. 8, Brno
KONCERT Mladých brněnských symfoniků orchestru Sdružení ZUŠ města Brna pro symfonický orchestr se sídlem v ZUŠ PhDr. Zbyňka Mrkose

29. květen 2018 (úterý) 19:00 hodin | Besední dům, Komenského nám. 8, Brno
Mozartovy děti – zahajovací koncert
MÁJOVÝ KONCERT (zazní FAURE MŠE)
Mladí brněnští symfonikové – orchestr Sdružení ZUŠ města Brna pro symfonický orchestr se sídlem v ZUŠ PhDr. Zbyňka Mrkose

8. červen (pátek) 19:00 hodin Klášter Rosa Coeli, Dolní Kounice
KONCERT Mladých brněnských symfoniků orchestru Sdružení ZUŠ města Brna
pro symfonický orchestr se sídlem v ZUŠ PhDr. Zbyňka Mrkose

21. červen (čtvrtek) 19:00 hodin | Konvent Milosrdných bratří
KONCERT Mladých brněnských symfoniků s americkým orchestrem Sacramento Youth orchestra

Koncertní sezóna MBS 2016/2017
V loňském roce orchestr připravil další z velkých projektů, kterým volně navázal na projekt Krok ke smíření. Ve spolupráci s několika brněnskými sbory nastudoval 13. symfonii Dmitrije Šostakoviče „Babi Jar“. S orchestrem  spolupracoval (jak tomu bylo i u projektu Krok ke smíření) americký dirigent Murry Sidlin, se kterým orchestr uskutečnil koncerty v Mikulově a v Terezíně. Nastudováním tohoto interpretačně velmi náročného díla orchestr připomenul tragické události druhé světové války a náboženské genocidy, na které Šostakovičovo dílo odkazuje.
Více»: http://docelatise.cz/

Symfonikové v Evropském městě kultury 2016 ve Španělsku