mbs

MLADÍ BRNĚNŠTÍ SYMFONIKOVÉ
symfonický orchestr ZUŠ města Brna podporujících orchestr

Jsou mladí, je jich kolem šedesáti, každý ovládá nějaký hudební nástroj a společně hrají už přes dvacet pět let. To je orchestr Mladí brněnští symfonikové, hudební těleso tvořené žáky a absolventy základních uměleckých škol města Brna se zázemím v ZUŠ PhDr. Zbyňka Mrkose v Brně na Došlíkově ulici.
Symfonický orchestr ZUŠ města Brna vznikl v roce 1994 z iniciativy ředitelů brněnských ZUŠ, za účelem rozšiřování hudebního obzoru a praktického poznávání hudební literatury v oblasti komorní, ale i symfonické tvorby. Od roku 2003 nese orchestr jméno Mladí brněnští symfonikové. V současné době orchestr podporují tyto Základní umělecké školy města Brna: ZUŠ Jaroslava Kvapila, ZUŠ Františka Jílka, ZUŠ Charbulova 84, ZUŠ varhanická, ZUŠ Smetanova 8, ZUŠ PhDr. Zbyňka Mrkose, ZUŠ Antonína Doležala, ZUŠ Vítězslavy Kaprálové, ZUŠ Veveří 133 a ZUŠ Slunná 11, ZUŠ Pavla Křížkovského.

Mladí brněnští symfonikové je orchestr, do kterého patří nejlepší absolventi a studenti všech základních uměleckých škol Brna a blízkého okolí. Tvoří jej přibližně šedesát studentů středních a vysokých škol. V čele orchestru stojí profesionální dirigenti Gabriela Tardonová a Tomáš Krejčí.

Každou sezónu Mladí brněnští symfonikové přichází s novými myšlenkami, které obohacují základní dramaturgii orchestru. Základním pilířem repertoáru MBS tvoří klasická hudba. Orchestr provádí i různá vokální díla, při kterých spolupracuje jak s tuzemskými, tak i se zahraničními sbory a sólisty. Snahou tělesa je do programového plánu sezóny zahrnout co nejzajímavější spektrum projektů a mezinárodních spoluprácí. Mladí brněnští symfonikové jsou pravidelně zváni na mezinárodní hudební festivaly.

Webové stránky orchestru www.orchestrmbs.cz

 

Rybovka zněla nad Českem
Jedním ze symbolů českých Vánoc je Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby. Snad každý si při názvu hned vybaví prvních pár taktů s tenorovým sólem „Hej mistře!“ Mladí brněnští symfonikové – orchestr ZUŠ města Brna, v čele se svými dirigenty Gabrielou Tardonovou a Tomášem Krejčím, letošní Vánoce oslavil právě tou nejznámější a nejoblíbenější Českou mši vánoční „Hej mistře!“. Pro tento výběr repertoáru jej pobídla nabídka od Českého rozhlasu, který již dlouhodobě rozvíjí spolupráci se základními uměleckými školami. Každý orchestr napříč Českou republikou, který se do projektu zapojil, natočil v prosinci 2019 s Českým rozhlasem celou nahrávku skladby, která je sestříhána.

Výsledkem byla nahrávka České mše vánoční, na které se podíleli žáci a studenti
z českých základních uměleckých škol, a kterou jste mohli můžete slyšet na stanici ČRo právě na Štědrý den v 18 hodin.
Zástupcem Brna byl orchestr Mladí brněnští symfonikové, který nahrával s Českým rozhlasem v kostele na Karáskově náměstí v Židenicích.

Koncertní sezona Mladých brněnských symfoniků 2018/2019
15. prosinec (sobota) 19:30 hodin | Kostel sv. Máří Magdaleny, Masarykova ulice, Brno
BENEDICTUS, QUI VENIT
Franz Schubert – Mše Es dur
KONCERT DUCHOVNÍ HUDBY MLADÝCH BRNĚNSKÝCH SYMFONIKŮ – orchestru Sdružení ZUŠ města Brna se sídlem v ZUŠ PhDr. Zbyňka Mrkose
Více o programu koncertu a účinkujících»

Koncertní sezona Mladých brněnských symfoniků 2017/2018
ve znamení Symfonie č. 9 „Z Nového světa“
Mladí brněnští symfonikové – symfonický orchestr ZUŠ města Brna ke stoletému výročí republiky nastudovali Dvořákovu „Novosvětskou“
Zvukové záznamy z posledních koncertů MBS najdete zde

Docela tišekoncertní sezona Mladých brněnských symfoniků 2016/2017
Orchestr připravil další z velkých projektů, kterým volně navázal na projekt Krok ke smíření. Ve spolupráci s několika brněnskými sbory nastudoval 13. symfonii Dmitrije Šostakoviče „Babi Jar“. S orchestrem  spolupracoval (jak tomu bylo i u projektu Krok ke smíření) americký dirigent Murry Sidlin, se kterým orchestr uskutečnil koncerty v Mikulově a v Terezíně. Nastudováním tohoto interpretačně velmi náročného díla orchestr připomenul tragické události druhé světové války a náboženské genocidy, na které Šostakovičovo dílo odkazuje. Více»

Koncertní sezona Mladých brněnských symfoniků 2015/2016
Symfonikové v Evropském městě kultury 2016 ve Španělsku

Koncertní sezona Mladých brněnských symfoniků 2014/2015
Mladí brněnští symfonikové ve Švýcarsku 2015

Mladí brněnští symfonikové ve Francii 2014

Koncertní sezona MBS 2013/2014

Historie orchestru Mladí brněnští symfonikové

 

 

 

Komentáře nejsou povoleny.