Mladí brněnští symfonikové
– symfonický orchestr ZUŠ města Brna pro orchestr

mbs

Jsou mladí, je jich kolem šedesáti, každý ovládá nějaký hudební nástroj a společně hrají už přes dvacet let. To je orchestr Mladí brněnští symfonikové, hudební těleso tvořené žáky a absolventy základních uměleckých škol města Brna se zázemím v ZUŠ PhDr. Zbyňka Mrkose v Brně na Došlíkově ulici.
Symfonický orchestr ZUŠ města Brna vznikl v roce 1994 z iniciativy ředitelů brněnských ZUŠ, za účelem rozšiřování hudebního obzoru a praktického poznávání hudební literatury v oblasti komorní, ale i symfonické tvorby. Od roku 2003 nese orchestr jméno Mladí brněnští symfonikové. V současné době orchestr podporují tyto Základní umělecké školy města Brna: ZUŠ Jaroslava Kvapila, ZUŠ Františka Jílka, ZUŠ Charbulova 84, ZUŠ se zaměřením na církevní hudbu Smetanova 14, ZUŠ Smetanova 8, ZUŠ PhDr. Zbyňka Mrkose, ZUŠ Antonína Doležala, ZUŠ Vítězslavy Kaprálové, ZUŠ Veveří 133 a ZUŠ Slunná 11, ZUŠ Pavla Křížkovského.

Zvukové záznamy z posledních koncertů MBS najdete zde

Koncertní sezóna Mladých brněnských symfoniků 2017/2018

Antonín Dvořák a jeho Symfonie č. 9 „Z Nového světa“! Pro stoleté výročí naší republiky, si Mladí brněnští symfonikové nemohli vybrat nic příhodnějšího. Jednu z deseti nejhranějších skladeb světa uvedli 9. května v Besedním domě. Dále ji také zahráli v rámci projektu s Filharmonií Brno Mozartovy děti a opět si také nenechali ujít open air koncert v krásné zřícenině kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích.
Ve čtvrtek 21. června orchestr Mladých brněnských symfoniků spojil své síly s talentovanými hudebníky z amerického orchestru Sacramento Youth Symphony, který je považován za jedno z nejprestižnějších mládežnických hudebních těles v celé Severní Karolíně. Každý orchestr zahrál část Symfonie č. 9 od Antonína Dvořáka známé jako „Novosvětská“. Posluchači koncertu mohli porovnat Dvořákovo dílo v podání českého a amerického orchestru. Dvořákovu Symfonii č. 9 nehráli společně, každý orchestr zahrál její část a posluchači koncertu mohli porovnat, jak se Dvořák hraje v Brně a jak na východním pobřeží USA.
PROGRAM:
Antonín Dvořák: Symfonie č. 9 „Z Nového světa“
1. a 2. věta symfonie: Orchestr Mladých brněnských symfoniků
3. a 4. věta symfonie: Sacramento Youth Symphony
J. Massenet: Meditace z opery Thai – Sacramento Youth Symphony

V závěru sezóny 2017/2018 25. června 2018 v ranních hodinách odjel orchestr do Itálie. Následující den ve 21 hodin uskutečnil Koncert na nádvoří Federico II v Cremoně a 27. června ve 20:30 Koncert na Piazza della Signoria ve Florencii.

Přehled koncertů MBS 2017/2018

16. prosinec (sobota) 17:00 hodin | Kostel Narození Panny Marie, Vranov u Brna
Vánoční koncert Mladých brněnských symfoniků – orchestru Sdružení ZUŠ města Brna pro symfonický orchestr se sídlem v ZUŠ PhDr. Zbyňka Mrkose

18. prosinec (pondělí) 19:00 hodin | Kostel Nejsvětějšího srdce Páně, Brno-Husovice