ROZTANČENÉ VÝROČÍ ZUŠ PhDr. ZBYŇKA MRKOSE

Jistě mi dáte za pravdu, že výročí a narozeniny je příjemné si připomenout a oslavit, zvláště pokud jsou to výročí zasloužená. Jedno takové v roce 2023 slaví dáma úctyhodného věku, které začíná šťastnou sedmičkou. Tou pomyslnou dámou je Základní umělecká škola PhDr. Zbyňka Mrkose – židenického rodáka, klavíristy, skladatele, dirigenta, sbormistra, profesora brněnské konzervatoře a Janáčkovy akademie múzických umění, po kterém dostala v roce 1997 čestný název. Svou činnost však zahájila mnohem dříve, v roce 1953, jako Hudební škola, ve které probíhala výuka hry na klavír, akordeon, housle a sólový zpěv. V nově vzniklé škole začalo každoročně přibývat žáků, učitelů i vyučovaných předmětů. Do roku 1967 prošla zlomovou školskou reformou, rozšířil se také okruh uměleckých činností o obory výtvarný, literárně dramatický a taneční. A právě posledně jmenovaný obor – tanec – se stane v závěru školního roku součástí četných oslav, které škola pořádá. Vystoupení tanečního oboru v divadle Radost nabídne ukázky z pestré palety tanečního umění. Od tance lidového a klasického až po umění současné, zastoupené různými styly moderního tance. První baletní krůčky na jevišti čekají nejmenší tanečnice, naopak pro některé absolventy je představení završením jejich studia. Tylové sukně, špičky, baletní piškoty, světla, líčidla a dokonalé účesy jsou neoddělitelnou součástí vystoupení. Taneční choreografie prezentují žáci na divadelním jevišti se vším, co k pravému divadlu patří, tedy nervozitou za oponou, soustředěným výkonem a odměnou v podobě závěrečného potlesku. Věřím, že představení věnované výročí 70. let založení ZUŠ bude pestré, zajímavé a jak jinak než roztančené.

V úvodu jsem přirovnala školu k dámě úctyhodného věku, která však zraje jako víno. Může se pyšnit nejen krásnou, moderní budovou, ale také nemalými úspěchy svých žáků a absolventů. V jejích útrobách zní hudba snad na všechny nástroje, které znáte, na tanečních sálech se točí baletní sukně, ve výtvarných ateliérech vznikají originální plátna.

Přeji naší oslavenkyni do dalších let mnoho úspěchů, lásky k umění, nadaných žáků a trpělivých kantorů, aby zněla hudbou a smíchem dalších sedmdesát let… a vlastně napořád.

Jan Werich “Umění je jako slunce, které se taky nikomu nevtírá. Když zatáhnete záclony a zavřete okenice, tak vám slunce do bytu neleze, jenže je to vaše chyba, pane, že chcete žít potmě.”

Autorkou pozvánky na Taneční koncert je MgA. Eva Šeneklová – vedoucí předmětové komise nehudebních oborů ZUŠ.