RECENZE: Jak se také dá hrát Lorca – napsala  Petra Panschabová
V březnu proběhla na Malé scéně Mahenova divadla premiéra představení Play Lorca v podání divadelního souboru Uzavřená společnost. V polovině června se představení do divadla opět vrací, takže máte jedinečnou možnost tento vydařený kousek spatřit.

Představení na motivy hry Federica Garcií Lorcy Dům Bernardy Alby napsal pro Uzavřenou společnost Jan Šotkovský. Příběh líčí osud mladé vdovy Bernardy (Eva Fikrová), jejích pěti nevlastních dcer, jež jsou téměř tak staré jako ona sama, a její vlastní sestry (Michaela Hunkesová nebo Veronika Kloubková), které kdysi přebrala nyní již mrtvého manžela, učinila z ní blázna a uvěznila ji ve svém domě. Vězni v domě se nakonec stávají vlastně všechny tyto ženy, ať již dobrovolně nebo z donucení …
Klasický dramatický příběh jedné generace žen v domě Bernardy Alby rozehrály a roztančily členky Uzavřené společnosti bravurně. Na jednoduché scéně, tvořené pouze černou oponou s maskami a několika židlemi, předvádí ve stejně prostých kostýmech (Vlaďka Soumarová) dlouhé dramatické výstupy i kratší taneční čísla s vervou a prožitkem. Facky létají naostro, slzy jsou skutečné a emoce z žen přímo prýští. Jejich výkony pro mě byly neuvěřitelně příjemným a hřejivým překvapením chladného březnového večera.
Režisérka Kamila Olšaníková odvedla dobrou práci, stejně jako choreografové Vladimír a Ivana Kloubkovi. Podobně jako herecké výkony mě zaujalo také hudební zpracování, které je dílem Rostislava Gáby.
Nebudu to protahovat, Play Lorca je prostě povedené představení, které vám F. G. Lorcu přiblíží s lehkostí a grácií. Představení, které vzniklo u příležitosti 55. výročí založení Základní umělecké školy PhDr. Zbyňka Mrkose (jež divadelní soubor zaštiťuje), by si možná zasloužilo i více repríz. To už však nezáleží na mně, ale na vašem zájmu a možnostech divadelního souboru.

Komentáře nejsou povoleny.