Dvě příjemně strávené hodiny v Jídelně

10.03.2017 12:05

    To představení se opět povedlo. Vlastně neznám žádné jiné, které by se nepovedlo. Když se žáci dramatického oboru Základní umělecké školy PhDr. Zbyňka Mrkose rozhodovali, kterou divadelní hru letos nacvičí, měli jasno – nebude to pohádka. Čas utíká, některým už je kolem dvaceti, repertoár si žádá něco „dospělejšího“. Byla vybrána komedie amerického dramatika R. A. Gurneyho Jídelna (The Dining Room). Dosud jsem o ní slyšel pouze to, že svého autora proslavila na off-broadwayské scéně Playwrights Horizons, kde dosáhla neuvěřitelných 500 repríz. Před dvaceti lety ji uvedlo Východočeské divadlo v Pardubicích.

    Dvouhodinovou Gurneyho komedii mravů si teď s chutí zahrálo i 14 mladých milovníků divadla z brněnské ZUŠ PhDr. Zbyňka Mrkose pod pedagogickým vedením Kamily Olšaníkové. Tentokrát zvolili Dělnický dům v Brně-Židenicích. Představení mělo spád, divákům se líbilo, po zásluze je oceňovali potleskem. Na předpremiéru se přišli podívat také žáci brněnských základních a středních škol.

    Studenti literárně dramatického oboru každoročně prezentují výsledky své práce úspěšnými premiérami nových divadelních inscenací, většinou v Bezbariérovém divadle Barka. Proslýchá se, že příště mají namířeno do Divadla na Orlí. Žáci spolupracují s týmem profesionálních scénografů, světelných designérů a zvukařů. Na výrobě kostýmů a rekvizit se podílejí i někteří rodiče. Láska k divadlu je u většiny studentů velice silná, svému koníčku se budou bezpochyby věnovat celý život. Vzdělání získané v dramatickém oboru mohou uplatnit všude, kde je třeba komunikačních dovedností. Někteří se hlásí na konzervatoř, divadelní akademii či jiné umělecky zaměřené školy.

    

 

 

 

 

Měl jsem možnost vidět dvě minulé inscenace, dodnes si pamatuji jména mladých herců, kteří v nich účinkovali. Výkony mnoha z nich jsou takřka profesionální, jiní „zrají“ doslova před očima. Někteří už dokonce okusili slávu na profesionálních divadelních prknech. Tomáš Herajt v těchto dnech ztvárňuje roli Juřana v bláznivé féerii Bítls na Hudební scéně Městského divadla Brno. V muzikálu Let snů LILI před časem vystoupila spolu s company i Alice Krpálková. Na další studenty příležitost teprve čeká…

    Základní umělecká škola PhDr. Zbyňka Mrkose působí v Brně už více než 60 let. Sídlí v Brně-Židenicích, v Došlíkově ulici č. 48. Žáci od pěti let zde studují v několika oborech – hudebním, výtvarném, tanečním a literárně dramatickém, nejmladší děti mohou absolvovat přípravné studium.

    Na webových stránkách ZUŠ si přečtete citát: „Umělci mají ukazovat, jak krásný je život. Bez jejich tvorby bychom mohli mít velké pochybnosti. (Anatole France)“. Zdá se, že pedagogům a jejich studentům se daří tuto myšlenku naplňovat. Už jsem to kdysi napsal. Slovo „umění“ zní možná příliš nadneseně, ale kdoví – někteří z těch malých capartů či dospívajících dětí to možná jednou dotáhnou až na prkna, která znamenají svět, nebo zužitkují nabyté znalosti jinak. Třeba nám budou opravdu ukazovat, jak krásný je život. A to je dobře…

JAROSLAV BOBEK

Foto: autor

Komentáře nejsou povoleny.