↓→ klikni na obrázkyANIMACE JOZUŠ v TM 2015 PLAKÁT

Inspirace technikou

Ve výstavních prostorách Technického muzea v Brně představilo od 8. do 21. června 2015 svou invenci a tvůrčí potenciál patnáct mladých autorů – žáků výtvarného ateliéru Základní umělecké školy PhDr. Zbyňka Mrkose, Došlíkova 48 v Brně-Židenicích.

Název výstavy „Inspirace technikou“ definoval obsahovou stránku výtvarného projektu, ve kterém jsme téma techniky objevovali v řadě na sebe navazujících výtvarných úkolů v různých dimenzích pohledu. Technikou jsme propojeni s celým světem, jsme obklopeni novými technologiemi. Vizualizací proudících energií a signálů nekonečného prostoru jsou barevné variace linií, které nekončí na okraji papíru. Kompozici, barevnost, hustotu, směr i sílu linií určovala jen a jen fantazie a představivost každého z autorů. Oživili jsme i hru se zrcadlením a žáci jako vynálezci hledali tu druhou, správnou polovinu, která se skrývala za rovinou obrazu. Stali se tvůrci s mnoha možnostmi. Proměňovali, přeskupovali, experimentovali a sestavovali roboty, androidy, droidy, humanoidy, kyborgy a jiné fantastické bytosti. Výsledkem je svět, který není strojově chladný, ale v myslích a dlaních autorů získal jiný rozměr a odehrávají se v něm obyčejné a hřejivé příběhy. Ve výtvarném projevu dítěte nebo mladistvého sice nejde o vytváření děl většího přesahu, jak je tomu v umění, ale jde zde podobně jako je tomu v případě „velkého umění“ o sdělování niterně závažných obsahů. Vystavené výtvarné práce jen potvrzují skutečnost, že umělecký projev dětí a mládeže je výjimečnou sférou výchovy, ve které je dán prostor sebevyjádření ve smyslu hledání a nalézání lidské identity.

Výstava se uskutečnila za laskavé podpory Technického muzea, které umožnilo prezentovat na výstavě výsledky výtvarného projektu žáků ZUŠ inspirovaného technikou. Děkujeme. Této spolupráce si velmi vážíme.

Komentáře nejsou povoleny.