AUTOPORTRÉT VÝTVARNOU TECHNIKOU SCRATCHBOARD

Autoportrét je klasická výtvarná disciplína. Začínali jsme proto klasicky: od pozorování vlastního obličeje z různých úhlů ke studijní kresbě podle skutečnosti. Zvolili jsme však jeden z mnoha jiných způsobů kresby – scratchboard. Výtvarná technika scratchboard je vzrušující způsob kresby používaný mnoha umělci. Národní galerie v Praze před nedávnem představila švýcarského autora Thomase Otta, který proslul výtvarnou technikou scratchboard. Původní jméno techniky je „sgrafito“, odvozené z italského výrazu pro „škrábání“.  Technika spočívá v odškrabávání svrchní tmavé plochy na bílý podklad. Vypadá to velmi jednoduše. Vezmete ostrý nástroj a šrafujete a šrafujete.  Je to rytmická, pracná, pravidelná činnosť a vzniká při ní koncentrace, soustředění. A na výsledku je to znát. Naše portrétní rytiny, vypadají úplně jednoduché ale i neskutečně složité, ohraničené i nekonečné, prostě jsou úplně jiné.

K další práci nám byly výborným pomocníkem digitální technologie. Kdo z nás by alespoň někdy nechtěl být někým jiným, nebo se chtěl na chvíli „skrýt“. Inspirováni portréty Roni Horn a Petra Nikla jsme schválně porušili klasickou kompozici a nechali tváře do obrazu vstupovat a z nich vystupovat. Také jsme tentokrát podlehli chuti všelijak se proměňovat, pitvořit, alespoň vizuálně.

Která polovina mého obličeje je krásnější? Levá nebo pravá? Když se spojí polovina obličeje s její zrcadlovou kopií, vznikne úplně jiný člověk. Srovnejte naše fotografie.

Inspirováni snad nejznámější českou grafikou, kterou si většina z nás nosí po kapsách nebo v peněženkách, jsme jako budoucí významné osobnosti využili autoportréty k vytvoření návrhu vlastní bankovky. Také už víme, že autorem českých bankovek je malíř a grafik Oldřich Kulhánek. Písmo na bankovkách je originálním dílem našeho nejznámějšího typografa Jana Solpery.

Pedagogické vedení výtvarného projektu Mgr. Lenka Jeřábková

Komentáře nejsou povoleny.