Velký úspěch žáků výtvarného ateliéru ZUŠ
v mezinárodní dětské výtvarné soutěži Lidice 2021
–  výtvarně složitým tématem 49. ročníku soutěže byl
„Robot a umělá inteligence“.

Letošní již 49. ročník této renomované mezinárodní soutěže byl pro nás všechny zvláštní, zajímavý a náročný z mnoha důvodů. V lednu a únoru 2021, kdy jsme výtvarné práce připravovali, jsme se museli obejít bez společné inspirující práce ve výtvarném ateliéru ZUŠ a navíc se některé tvůrčí činnosti s materiály během distanční výuky téměř vůbec nedaly realizovat. Přesto jsme toto období velmi dobře využili k tomu, abychom společně s žáky zkoušeli objevovat možnosti, které téma „Robot a umělá inteligence“ nabízelo. Vymýšleli jsme pojetí tak, aby se dalo v domácích podmínkách realizovat distančně, postupně, po jednotlivých fázích, které byly kolážově sestaveny až v úplném závěru. Žáci věnovali spoustu času tomu, aby zrcadlením vytvořili své osobité roboty, které následně trpělivě transformovali do vlastní kresby a potom neúnavně a vytrvale zpracovali i jemnou lineární kresbu dynamického pozadí. Porota řeší originalitu, provedení nebo styl techniky. To žáci zvládli výborně.

Odborná porota posuzovala v letošním ročníku více než 11 000 výtvarných prací ze 72 států světa. Konkurence tedy byla velká. Vzhledem k nutnému odložení rozhodnutí poroty z původního termínu v dubnu se změnil i celkový harmonogram výstavy. Netrpělivě jsme proto čekali na oficiální zveřejnění výsledků. Čekání až do 21. června 2021 se vyplatilo. Vynikající úspěch nás všechny velice mile překvapil. Porota udělila našim žákům celkem 5 ocenění. Velká gratulace a poděkování však patří nejen autorům oceněných prací, ale i všem ostatním, jejichž práce nebyly oceněny, ale kvalitou v ničem nezaostávají. Všichni naši mladí výtvarníci tak opět dokázali, jak jsou skvělí.

Výstava 49. ročníku se otevře 1. července 2021 a potrvá do 31. ledna 2022. Slavnostní předávání ocenění se z důvodu epidemie koronaviru bude konat až v září.

Porota udělila ZUŠ PhDr. Zbyňka Mrkose pět medailí:

Pavel Krejčí
, 6 let,
Barbora Fialová, 8 let,
Andrea Gatialová, 8 let,
Erika Janálová, 8 let,
Ludmila Julínková, 9 let
+ Medaile škole za kolekci kombinované techniky.