mbs

MLADÍ BRNĚNŠTÍ SYMFONIKOVÉ
symfonický orchestr ZUŠ města Brna
podporujících orchestr

Jsou mladí, je jich kolem šedesáti, každý ovládá nějaký hudební nástroj a společně hrají už přes dvacet pět let. To je orchestr Mladí brněnští symfonikové, hudební těleso tvořené žáky a absolventy základních uměleckých škol města Brna se zázemím v ZUŠ PhDr. Zbyňka Mrkose v Brně na Došlíkově ulici.
Symfonický orchestr ZUŠ města Brna vznikl v roce 1994 z iniciativy ředitelů brněnských ZUŠ, za účelem rozšiřování hudebního obzoru a praktického poznávání hudební literatury v oblasti komorní, ale i symfonické tvorby. Od roku 2003 nese orchestr jméno Mladí brněnští symfonikové. V současné době orchestr podporují tyto Základní umělecké školy města Brna: ZUŠ Jaroslava Kvapila, ZUŠ Františka Jílka, ZUŠ Charbulova 84, ZUŠ varhanická, ZUŠ Smetanova 8, ZUŠ PhDr. Zbyňka Mrkose, ZUŠ Antonína Doležala, ZUŠ Vítězslavy Kaprálové, ZUŠ Veveří 133 a ZUŠ Slunná 11, ZUŠ Pavla Křížkovského.

Mladí brněnští symfonikové je orchestr, do kterého patří nejlepší absolventi a studenti všech základních uměleckých škol Brna a blízkého okolí. Tvoří jej přibližně šedesát studentů středních a vysokých škol. V čele orchestru stojí profesionální dirigenti Gabriela Tardonová a Tomáš Krejčí.

Každou sezónu Mladí brněnští symfonikové přichází s novými myšlenkami, které obohacují základní dramaturgii orchestru. Základním pilířem repertoáru MBS tvoří klasická hudba. Orchestr provádí i různá vokální díla, při kterých spolupracuje jak s tuzemskými, tak i se zahraničními sbory a sólisty. Snahou tělesa je do programového plánu sezóny zahrnout co nejzajímavější spektrum projektů a mezinárodních spoluprácí. Mladí brněnští symfonikové jsou pravidelně zváni na mezinárodní hudební festivaly.

PLÁN KONCERTNÍ ČINNOSTI MBS PRO SEZONU 2022/2023

21. říjen (pátek) 18.00 hodin | Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě
Koncert Mladých brněnských symfoniků pro Domácí hospic Vysočina.

9. prosinec (pátek) 19.00 hodin | Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně, Brno-Husovice
Vánoční koncert Mladých brněnských symfoniků se sborem Ars Brunensis v Husovicích.

10. prosinec (sobota) 18.00 hodin | Kostel Povýšení svatého Kříže, Židlochovice
Vánoční koncert Mladých brněnských symfoniků se sborem Ars Brunensis v Židlochovicích.

11. prosinec (neděle) 15.00 hodin | Kostel Narození Panny Marie, Vranov u Brna
Vánoční koncert Mladých brněnských symfoniků se sborem Ars Brunensis ve Vranově u Brna.

29. leden (neděle) 18.00 hodin | Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou
Koncert Mladých brněnských symfoniků.

17. duben (pondělí) 19.00 hodin | Besední dům, Husova 20, Brno
Koncert Mladých brněnských symfoniků se sólisty – žáky ZUŠ města Brna.

Spoluúčast na koncertu
24. květen (středa) 17.00 hodin | SONO Centrum, Veveří 113, Brno-Žabovřesky
JE NÁM 70 LET!
GALAKONCERT K VÝROČÍ ZALOŽENÍ ZUŠ PhDr. Zbyňka Mrkose

31. květen (středa) 19.00 hodin | Besední dům, Husova 20, Brno
Tradiční Koncert Mladých brněnských symfoniků.

9. červen 19.00 hodin | Dolní Kounice, klášter Rosa Coeli
Koncert Mladých brněnských symfoniků

Webové stránky orchestru www.orchestrmbs.cz

Rybovka zněla nad Českem

Jedním ze symbolů českých Vánoc je Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby. Snad každý si při názvu hned vybaví prvních pár taktů s tenorovým sólem „Hej mistře!“ Mladí brněnští symfonikové – orchestr ZUŠ města Brna, v čele se svými dirigenty Gabrielou Tardonovou a Tomášem Krejčím, letošní Vánoce oslavil právě tou nejznámější a nejoblíbenější Českou mši vánoční „Hej mistře!“. Pro tento výběr repertoáru jej pobídla nabídka od Českého rozhlasu, který již dlouhodobě rozvíjí spolupráci se základními uměleckými školami. Každý orchestr napříč Českou republikou, který se do projektu zapojil, natočil s Českým rozhlasem celou nahrávku skladby, která je sestříhána.

Výsledkem byla nahrávka České mše vánoční, na které se podíleli žáci a studenti
z českých základních uměleckých škol, a kterou jste mohli můžete slyšet na stanici ČRo právě na Štědrý den.
Zástupcem Brna byl orchestr Mladí brněnští symfonikové, který nahrával s Českým rozhlasem v kostele na Karáskově náměstí v Židenicích.

KONCERT DUCHOVNÍ HUDBY MLADÝCH BRNĚNSKÝCH SYMFONIKŮ – orchestru Sdružení ZUŠ města Brna se sídlem v ZUŠ PhDr. Zbyňka Mrkose
Více o programu koncertu a účinkujících»

Koncertní sezona Mladých brněnských symfoniků
ve znamení Symfonie č. 9 „Z Nového světa“